UX/UI odbiór użytkownika
Stworzenie aplikacji dowolnego rodzaju wymaga dokładnej analizy wielu czynników. Jednym z najważniejszych jest odbiór końcowego rozwiązania przez użytkowników – to obszar, którym zajmują się designerzy UX/UI. Praca specjalistów z tego zakresu ma kluczowe znaczenie dla powodzenia aplikacji oraz jej sukcesu na rynku. Jak to wygląda w praktyce?
Za co odpowiadają projektanci UX/UI?
UX Designer to specjalista, który odgrywa niezwykle istotną rolę w projektowaniu aplikacji. Ważne jest, aby już od samego początku pracownicy na takich pozycjach byli w stałym kontakcie z klientem – w ten sposób możliwe będzie pełne zrozumienie potrzeb zarówno zamawiającego, jak i przyszłych użytkowników systemu. Podstawowym zadaniem designerów UX/UI jest zaprojektowanie intuicyjnych rozwiązań, które będą dostosowane pod kątem oczekiwań grupy docelowej. Obowiązki w ramach tej roli obejmują również wizualne przedstawienie aspektów technicznych, za które odpowiadają deweloperzy. Z tego względu osoby pracujące na takich stanowiskach powinny mieć znakomite poczucie estetyki. To jednak nie wszystko – ważne jest również zrozumienie tego, w jaki sposób użytkownicy korzystają z poszczególnych systemów.
Przygotowanie projektu aplikacji przez projektantów UX/UI obejmuje kilka ważnych faz. Najważniejsze z nich to między innymi wywiady z docelowymi użytkownikami systemu i zdefiniowanie ich potrzeb. Na bazie informacji zdobytych w tym etapie przygotowuje się tzw. user stories, czyli opisy procesów dostępnych w aplikacji z perspektywy użytkownika. W każdej części projektowania UX/UI istotna jest konsultacja zarówno z klientem, jak i programistami. Gdy designerzy dysponują już niezbędnymi informacjami, mogą przejść do opracowania odpowiedniego rozmieszczenia funkcji, przycisków i wszystkich wizualnych elementów aplikacji.
Atrakcyjny projekt aplikacji a zadowolenie użytkowników
Nawet najbardziej rozbudowana aplikacja może mieć problem z uzyskaniem popularności wśród użytkowników, gdy jej projekt będzie po prostu nieodpowiednio przygotowany. Składa się na to kilka elementów – najistotniejsze z nich to płynność działania, intuicyjny interfejs, czytelność oraz przejrzystość. Źle dobrany projekt aplikacji czy strony internetowej sprawia, że prawdopodobieństwo powrotu użytkownika drastycznie spada. Co ważne, odczucia u odbiorców wobec wyglądu aplikacji czy rozmieszczenia potrzebnych elementów interfejsu przychodzą zazwyczaj zupełnie nieświadomie. Warto również zaznaczyć, że ma to znaczenie już na samym początku korzystania z aplikacji – zanim jeszcze użytkownicy będą mieć realną szansę przetestowania jej możliwości.
Płynne działanie aplikacji i przejrzysty interfejs
Przejrzystość ma szczególne znaczenie w projektowaniu aplikacji – zwłaszcza gdy chodzi o rozwiązania przeznaczone na urządzenia mobilne, które wymagają szczególnego podejścia ze względu na specyficzne proporcje ekranu. Należy zadbać, by wszystkie potrzebne funkcje były osiągalne w miejscach, które będą łatwo dostępne, i będą odpowiadać sposobom korzystania z aplikacji przez typowych użytkowników. W przypadku systemów przeznaczonych na smartfony liczy się także odpowiednie skalowanie interfejsu i zachowanie właściwych proporcji bez względu na dokładne wymiary ekranu. To kwestia, która ma jeszcze większe znaczenie przy tworzeniu stron internetowych i aplikacji webowych. Przy tego typu rozwiązaniach należy wziąć pod uwagę, że będą one wykorzystywane zarówno przez użytkowników smartfonów, jak i laptopów czy komputerów osobistych. To sprzęty o dość dużych różnicach w proporcjach ekranu – konieczne będzie zatem zadbanie, by zawartość wyświetlała się poprawnie na każdym z nich.
Oprócz samej prezentacji i skalowania, projektanci odpowiedzialni za design UX/UI muszą także wziąć pod uwagę zachowanie użytkowników. Mowa przede wszystkim o pewnych przyzwyczajeniach i nawykach, z których większość osób nawet nie zdaje sobie sprawy – na przykład o operowaniu kciukiem przy korzystaniu ze smartfona. W idealnej sytuacji końcowy odbiorca nie powinien w ogóle zastanawiać się, gdzie znaleźć konkretną funkcję: z tego względu istotne jest również dopasowanie się do ogólnych trendów w projektowaniu aplikacji.
Znaczenie i koszt projektu UX/UI
Funkcjonalność jest ważna, ale nie można zapomnieć o estetyce – takim podejściem kieruje się zespół specjalistów Ilare. Projektanci UX/UI na bieżąco śledzą aktualne trendy na rynku, analizując zachowania i zmieniające się potrzeby użytkowników. Dobrze przygotowany projekt UX/UI ma szczególne znaczenie w kontekście:
- użyteczności – przemyślane rozwiązania graficzne i odpowiednie ułożenie elementów
- uniwersalności – tworzeniu aplikacji, które będą dobrze wyglądać na różnych urządzeniach
- kompletności czyli pełnym pakiecie funkcjonalności
Koszty projektu UX/UI dla aplikacji mobilnej lub internetowej zależą w głównej mierze od zakresu działań projektantów. Spora część pracy polega na analizie, testach użyteczności oraz prototypowaniu. Wszystko to może generować koszty – jest to jednak inwestycja, na której z pewnością nie należy oszczędzać. Odpowiedni UX może zadecydować o sukcesie aplikacji.
ilare #1 w Polsce
Jako jedyny Software House w Polsce udostępniliśmy konfigurator do samodzielnego wyliczenia kosztu stworzenia aplikacji.